Eleverna har haft fantastiska dagar i det kyliga vädret.

Första veckan åk 6-9, där åttor och sjuor kunde välja mellan simning och klättring 🏊🧗🏾‍♀️ Sexan och nian fick uppleva den traditionella skidåkningen. Elever och lärare gick upp extra tidigt för att ta bussen till Romme alpin⛷️🏂
Skidåkningnen bjöd på vackert väder och många personliga segrar för de eleverna som aldrig åkt – i slutet av dagen tog de sig ner ända från högsta toppen! Klättrargruppen övervann höjdrädslor och nådde nya höjder! Vi är så stolta över våra kämpar! ⭐️ 

Åk 1-5 hade en härlig dag med skridskoåkning veckan därpå ⛸️  Vår idrottslärare lärde ut både skridskoåkning, hockey och en variant av konståkning som ni kan se på bild nedan. 🏒🥅🕺Matsäcken satt väldigt bra efter några timmars åkning och kroppen värmdes upp av varmchoklad (kaffe för personalen). Det blev seger även denna dag för flera elever som efter varje fall inte gav upp, ställde sig upp och lyckades tillslut glida fram i slutet av dagen.

Ett urval av bilder från skidåkningen och skridskoåkningen i galleriet nedan: 

Kan du hitta vår isprinsessa till idrottslärare?