Vilken fest vi hade! Det öste ner ☔️ ute men vi hade ☀️ i sinnet!

Temat i år var ”kultur” med fri tolkning- vilka kläder och utstyrslar vi fick se! Allt från traditionella dräkter till sport tröjor. Klass 8 anordnade försäljning av hamburgare, fika, popcorn m.m. där alla intäkter går direkt till deras Polenresa. Aktiviteter fanns utspridda i olika lokaler runt om på skolan, trångt, men uppskattat av eleverna. Och den stora dagen till ära så hade vi självaste Pia Lindh på plats att ta emot gåvobeviset. Årets skrammel blev totalt 45 085 kr som går direkt till Oasis medical center. Vi är så stolta över alla initiativ som eleverna tagit och för deras hjärtan bakom det. Dom har bakat och sålt, pärlat nyckelringar och sålt, engagerat hela släkten och mycket mer. 

Vinnare av skramlet och glassfesten blev: 

Lågstadiet: Klass 2

Mellanstadiet: Klass 6

Högstadiet: Klass 9

Den traditionella bandymatchen mellan lärare och klass 9 fick tyvärr utspelas utan publik i år i idrottshallen. Kampen var hård och alla gav “svett, blod och tårar” men segern gick, i båda matcherna, till de ödmjuka, fantastiska och “obesegrade” lärarna. Elevernas åsikt var kanske inte riktigt densamma: “En förlust för klass 9 är en förlust för Sverige, efter den orättvisa förlusten mot 50 åriga (minst) lärare under bandy matchen kommer vi i vår klass göra valet att lämna denna skola efter sommaren. Tack för inget.” [läses med humor]

Tack till all personal och alla föräldrar och alla elever som gjorde denna dag möjlig och så lyckad!

Ett extra stort tack till vårt Trygghetsteam som planerade allt!