Finbesök på skolan

Vi hade den stora glädjen att ha Watoto-choir hos oss på skolan. De bjöd på två konserter och klassbesök. Det blev en dag att minnas för oss alla och inte minst för våra elever. För att förbereda sig för deras besök har eleverna fått lära sig om Uganda, vi har pratat om vad som gör att man kan bli föräldrarlös eftersom de flesta barnen som växer upp i Watotos byar är föräldrarlösa. Vi har pratat om skillnaderna på att vara föräldrarlös i Sverige med de skyddsnät vi har här, mot att vara det i ett land som Uganda. Vi hoppas det väckt tacksamhet hos eleverna för vad dem har och empati för andra och deras livssituation. 

Jag vill från djupet av mitt hjärta uttrycka den glädje och tacksamhet jag känner efter den här fantastiska dagen! Tack till all personal som har ställt upp och hjälpt till på olika sätt. Tack till alla våra fantastiska elever som har bjudit på sig själva och som har mött våra besökare från Watoto med så mycket kärlek och respekt. 

Och ett extra stort tack till Camilla Olsson som har planerat och organiserat hela den här dagen! En fantastisk insats 🙂 

Ledarna och barnen från Watoto är så glada för det fina bemötande de har fått här på skolan. Om det finns föräldrar eller elever som vill veta mer om Watotos arbete så kan ni läsa mer på watoto.com – Rektor David Sundström